11.08.2016

Program & OPEN SPACE 11 August 2016

Thursday, 11 August 2016

 

OPEN SPACE

10:00 OS 4: Listening Session: Exhibitronic Internationales Klangkunst Festival Open Call Result | Yérri-Gaspar Hummel
10:30 OS 6: Concert „Dual Disturbance“s | Josu Izco-Clarinet + Rosa Soler-Flute + Michael Murphy-drumkit
11:00 OS 4: Lecture „Revolutionary sounds: the rhythm of protest chants“ | Maayan tsadka


12:00 OS 1: Workshop „Compovisation: one perseperctive about Free Improvisation“ | Diego Kohn
12:00 OS 4: Performance „Follow the C“ | Catherine Lamb + Klaus Lang + Rebecca Lane
12:00 OS 5: Performance + Lecture: Electric guitar + Drum Kit in contemporary music | Primož Sukič
12:00 OS showcase: Workshop + Performance | Noam Bierstone + Joshua Hyde + Santiago Diez Fischer
13:00 OS 2: Lecture + Presentation: Graphic Scores, Cybernetics, & Game Theory | Yiran Zhao
13:00 OS showcase: Concert: NEW PERCUSSION THEATRE MUSIC | CoMET+PILI+WNUK
13:30 OS 3: Concert LUCERNE FESTIVAL ALUMNI present solo works from Aperghis, Globokar, Staud and Illés | Jack Adler-McKean
14:00 OS stage: Composing for Brass Instruments | Marco Blaauw
14:00 OS 4: Feedback Sessions | Heloisa Amaral
14:00 OS 6: Concert - long set come and go as you please: Eurotrash - electric guitars & synthesizers | Joshua Hyde & Caleb Salgado
14:00 OS showcase: Lecture + Discussion: Stockhausen & The Beatles | Matouš Hejl
14:10 OS 1: Recital: ITI KE MI Billone Viola solo | Phoebe Green
14:30 OS 5: Lecture: Thundersheet reimagined | Dario Buccino
15:30 OS 2: Performance: Casey Grev, saxophone plays Aperghis, Fisher-Lockheed, Mincek | Casey Grev
16:00 OS 3: Open Rehearsal: Georges Aperghis, CROSSWIND | Georges Aperghis + Marcus Weiss
17:00 OS 5: Free Improvisation Session: Free Improvisation=Darmstadt+Friendship+Music | Ivan Trenev
17:00 OS 1: Concert: Concert in the dark: G. F. Haas | Quartetto Maurice
17:00 OS 6: Australian Music for the Baroque Violin | Elizabeth Welsh
17:00 OS showcase: Concert Voice, Flute and electronics | Maria Alikhanova + Olga Vlasova
17:30 OS 4: Lecture + Discussion: A Musical Antidote To Too Much Theory | Alec Hall
18:00 OS showcase: Concert: Performance and discussion of works by S. Sciarrino and S. Mizutani | Shin Mizutani + Benjamin Maneyrol + Biancamaria Targa

 

PROGRAM

10:30 | Lichtenbergschule (Mensa): Lecture Mark Andre
Mark Andre: Vanishing Interstices in Composition
Reflections on »über« for clarinet, orchestra & electronics

 

11:00 | Lichtenbergschule (Sporthalle): Workshop Concert: Chamber Sessions
Summer Course participants are playing works by SukJu Na, Roozbeh Nafisi, Martin A. Hirsti Kvam, Athena Corcoran-Tadd, Zihua Tan, Ansgar Beste

 

12:00 | Lichtenbergschule (Mensa): Lecture Nico Couck
Nico Couck: When new music turns old

 

14:00 | Akademie für Tonkunst (Großer Saal): WORKSHOP CONCERT Piano Class
Music by Saunders, Sciarrino, Aperghis, Peszat

 

16:00 | Orangerie: Carte Blanche Mocrep
Ensemble Mocrep from Chicago with pieces by Jennifer Walshe, James Saunders, Neele Hülcker and others

 

18:00 | Lichtenbergschule (Mensa): Film Presentation "Helmut Lachenmann: Pression"
A film by Paul Archbold: Helmut Lachenmann in conversation with Lucas Fels on Pression for one cellist
Please note the change of venue!

 

19:30 | Centralstation (Saal): Tolerance Stacks
Annesley Black: tolerance stacks (2016) (World Premiere)
EXTRA TICKET NEEDED, AVAILABLE TICKETS AT THE FRONT DESK (LICHTENBERGSCHULE) FROM 10:30AM OR AT THE EVENING BOX OFFICE
FURTHER PERFORMANCE: 12 August 2016, 22:00

 

11.08.2016

Program & Open Space 15.08.2014

Thursday, 11 August 2016

 

OPEN SPACE

10:00 OS 4: Listening Session: Exhibitronic Internationales Klangkunst Festival Open Call Result | Yérri-Gaspar Hummel
10:30 OS 6: Concert „Dual Disturbance“s | Josu Izco-Clarinet + Rosa Soler-Flute + Michael Murphy-drumkit
11:00 OS 4: Lecture „Revolutionary sounds: the rhythm of protest chants“ | Maayan tsadka